Son Dakika Haber

Beşiktaş İyiydi!

Beşiktaş kendi tarihindeki ve Türkiye futbol tarihindeki en önemli zaferlerinden birisini kazandı. Seven sevmeyen herkesin bu konuda hem fikir olacağına eminim.


Serpil Bayrak

Beşiktaş kendi tarihindeki ve Türkiye futbol tarihindeki en önemli zaferlerinden birisini kazandı. Seven sevmeyen herkesin bu konuda hem fikir olacağına eminim. Takımın hedefinde aslında neyin olduğunu Porto maçıyla daha iyi anlamış olduk. Lig maçlarını ayrı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Süper Lig son yıllarda iyice oyunu yavaşlatan ve defans üzerine kurulu bir anlayışa döndü. Kazanmak isteyen değil de kaybetmek istemeyen takım dolu ligde. İki seneden beri bazı takımlar bu anlayışı yıkmaya çalışıyor. Ancak henüz Süper Lig’in oyun anlayışı değişmedi. Topun oyunda ne kadar kaldığına bakarsanız bunu açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Avrupa’da futbol anlayışı oldukça farklı. Türk takımlarının Avrupa’da başarı gösterememesinin sebeplerinden birisi de bu oyun anlayışı. Ancak Beşiktaş için durum oldukça farklı. İstediği oyun anlayışını Avrupa’da yakalayabiliyor. Beşiktaş, hükmetmek istiyor ve bunu Porto karşısında net bir şekilde gösterdi.

Porto’ya karşı ilk yarı net bir şekilde üstündü Beşiktaş. Geçmişinde uluslararası tecrübesi ve başarısı sınırlı olan bir takım bunu tecrübesiyle değil, oyun planı sayesinde yaptı. Porto ise sadece 3-5 dakika Beşiktaş’ı baskı altına alabildi. O esnada da gol oldu zaten. Beşiktaş’ın hakimiyeti, dönen toplar ve hızlı hücum anlayışı da değildi. İlk yarı ortaya konan futbol maçın tamamının ince bir işçilikle işlendiğinin kanıtıydı. Bu durum Beşiktaş’ın şampiyonlar ligindeki iyi takımlardan birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin de en büyük kanıtı.

Maç sırasında Oğuzhan’ın neden oyundan alındığını kimse anlamamıştı. Ancak sakatlandığı için çıkarıldığı sonradan belli oldu. Beşiktaş’ın ilk yarı boyunca teknik bakımdan üstünlüğü teknik direktör Sergio Conceiçao’nun yaptığı değişimlerle Porto’ya geçti. Bu bölgede teknik üstünlük, pas organizasyonunun temeli olan Oğuzhan, Porto’nun müdahalesine gereken yanıtı veremedi. Futbol camiasının sürekli eleştirdiği ve bir türlü beğenmeği Şenol Güneş yerinde hamlelerle ve oyuncu değişikliğiyle yine haklı tercihler yaptı. Bu maç adeta teknik direktörler savaşı şeklinde geçti. Galibiyette en büyük etken elbette Şenol Güneş. Şenol Güneş teknik üstünlüğe karşı fiziksel gücü öne çıkarabilmek için Medel’i oyuna alarak Conceiçao’nun hamlesine karşı hamle yaparak sonuç aldı. Oyun tekrar Beşiktaş lehine döndüğünde ise topun oynandığı gölge orta sahaydı. Beşitaş’ta dönen topları aldı ve iyi bir organizasyon yaptı. Beşiktaş açıkça oyun oynamak isteyen bir takım. Hükmetme dürtüsünden vazgeçmeyecektir. Bu anlamda da yeni olduğu bir lige giriş yaptı. Kurduğu plandan vazgeçmeyerek adım adım ilerlemeyi sürdürürse başarı elde edebilir.

. 86. dakikadaki golün organizasyonu; pas alışverişi, Negredo’nun Babel’in etrafından dönmesi ve paslaşmayı tamamlaması, son olarak Babel’in gol vuruşuÖ Bunda Porto’nun ikinci yarının ilk dakikalarında oyunu hızlandırmasının da payı var tabii; lakin organizasyon anlayışını bırakmamak, yani “hükmetmek” istemek, bu göz ardı edilemez. Beşiktaş, oyun oynamak isteyen bir takım. Oyun oynandığı sürece, yenmek ve yenilmek bir yana, hükmetmek arzusundan da vazgeçmeyecektir. Bu anlamda yeni olduğu bir lige giriş yapmıştır. Plandan vazgeçmemeli ve adım adım ilerlemeli.