Son Dakika Haber

Galatasaray Borcunu Düşünüyor

Divan toplantısını Eylül ayında gerçekleştiren Galatasaray yönetimi borç alacak dengesinin 330 milyon dolar olduğunu açıkladı

Ligde amaçladıkları yere ulaşmak isteyen Galatasaray yönetimi Eylül ayında divan toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Dursun Özbek Ekim ayında yapılacak olan Genel kurul öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Yaptıkları hizmetleri anlatan Başkan Özbek borç alacak farkının 330 milyon doları bulduğunu belirtti.

Başkan Dursun Özbek’in açıklamalarında yer alan bazı açıklamalar şöyledir. Lige iyi başladıklarını ve şampiyonluk için yarışacaklarını belirten Özbek yaptıkları transferleri de değerlendirerek alım satım arasındaki bonservis bedelinin 3 milyon Euro olduğunu belirtti. Basketbolda da büyük yatırımlar yaptığını, 9 milyon Euro gibi bir bütçe ile kadrolarını güçlendirdiklerini belirtti.

Faizler Bütçemizi Zorluyor

Başkan Dursun Özbek bankalardan alınan kredilerin faizlerinin yüksek olması bütçelerini zorladığını bunun için de bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Bankalara yaklaşık faiz dahil tutarın 120 milyon TL olduğu, bu tutar ödenmese kar 60 milyon TL olacağının açıklaması yapıldı. Ayrıca Galatasaray kulübünün geçmişten gelen vergi borcu olduğunu, bunun içinde özel bir çalışma yaparak Maliye Bakanlığı ile görüşerek boru 20 milyon TL düşürdüklerini ve 72 at taksit yaptıklarını açıkladı.

Stat ile ilgili çalışmanın da yapılacağı ve stadın üstünün kapanması için projeler geliştirdiğini belirtildi. Ligde gösterdikleri başarının mali olarak da gösterilmesi gerektiği açıklayan Başkan Dursun Özbek bunun için gerekli maddi tedbirlerin alınması gerektiğini savundu. Banka borçlarından bir an öce kurtulmak için yeni projelerin geliştirileceği bunun için Emlak Konut ile beraber ortak bir projeye imza atılacağının da bilgisini verdi.

Galatasaray yönetimi her yıl 80 ile 90 milyon civarında vergi ödediklerini bunun amatör sporcuların desteklenmesi için bütçe ayrılması gerektiğinin bilgisi de verildi. Maddi açıdan zor günler geçiren yönetim yeni kaynak oluşturarak bütçenizi rahata çıkarmanın peşinde. Eğer kar zarar dengesini koruyamaz ise bütçe giderek zarar oluşturacak. Hatta son 10 yılın kar zarar tablosu çizilmiş Ünal Aysal’dan sonra zararın giderek arttığı izlenmiştir. Bunun için özel çalışmalar yapacak olan yönetimin gelecekte nasıl bir karar alacağı merak ediliyor.

 

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.