Son Dakika Haber

Van Gaal Futbola Veda Etti !

Futbol tarihinin efsane teknik direktörlerinden Louis Van Gaal emekliye ayrıldığını açıklayarak futbola veda ettiğini belirtti.

65 yaşındaki Hollandalı tecrübeli teknik direktör 26 yıllık futbol kariyerine son noktayı koyduğunu açıkladı. Geçen yıldan bu yana herhangi bir kulübü çalıştırmayan Van Gaal öncelikle ara vermek istediğini daha sonra ise bu meslekten uzaklaşmasını gerektiğini şimdiki kararında ise          teknik direktörlüğe geri dönmek istemediğini belirtti.

Hollanda Milli Takımı, Ajax, Barcelona ve AZ Alkmaar’da görev yapan deneyimli hoca son olarak Maanchester United’ın başında görev almıştı. Aldığı başarısız sonuçların ardından geçen yıl görev yaptığı United ekibinden kovulan Van Gaal bir süre ara vereceğini belirtmişti.

15 yıllık futbolculuk kariyerinin ardından, AZ Alkmaar’da yardımcı antrenörlük göreviyle teknik direktörlüğe başlayan Hollandalı, 1991 yılında ise Ajax kulübünün başına geçti. Ajax ile 3 lig şampiyonluğu yaşayan Van Gaal 1992 yılında UEFA Kupası, 1995’te Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazandı. Kısa sürede gelen başarılı sonuçların ardından Katalan ekibi Barcelona’nın yolunu tutan Van Gaal, 2 La liga şampiyonluğu ve 1 Kral Kupası alırken daha sonra inişli çıkışlı performans nedeniyl eteknik direktörlüğe ilk adım attığı AZ Alkmaar’ın tekrar yolunu tuttu.

AZ Alkmaar’ı 2005-2006 yılında Hollanda liginde şampiyon yapan teknik hoca, Bayern Münih ile de bir lig şampiyonluğu sevinci yaşadı.

Son olarak geçtiğimiz yıllarda Manchester United’ın başına getirilen Hollandalı, 2 yıl görev yaparken geçtiğimiz sezon Federasyon Kupası’nı kazanırken başarısız performans sergileyerek Manchester ekibiyle yolları ayrılmıştı. Ara verdiği dönemde Çin kulüplerinin de talip olduğu başarılı teknik direktör ailesel nedenlerden dolayı teklifleri reddettiğini ve de emekliye ayrıldığını açıkladı.

Manchester United’ın başına getirildiği dönemde yapılan astronomik transfer bedellerinin ardından herhangi bir başarı yakalanmaması nedeniyle kovulmuş ve derine Mourinho getirilmişti.Manchester ekibinde 350 milyon euro ödeyerek göreve geldiği günden sonra kadroda radikal değişikliklere imza atan Hollandalı 2 sezon çalıştırdığı takımla sadece Konfederasyon Kupası sevinci yaşanmasının ardından yollar ayrılmış, futbola bir süre ara verdiğini açıklamıştı. Ara verilen dönemde aldığı karar nedeniyle artık futbola dönmeyeceğini açıklayan tecrübeli teknik direktör kısa bir süre önce Hollanda hükümeti tarafından futbola yapmış olduğu katkılardan dolayı ömür boyu başarı ödülüne layık görülerek onure edilmişti.

 

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.