Son Dakika Haber

Türkiye 73-76 Rusya

Türkiye EuroBasket D Grubu karşılaşmalarının ilk maçı kapsamında Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda Rusya’yı ağırladı. A Milli Basketbol takımı 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası grup maçı için karşı karşıya geldiği Rusya’ya 76’ya 73’lük skorla mağlup oldu.

Karşılaşmaya Kenan Sipahi, Cedi Osman ve Barış Hersek2in kaydettiği basketlerle başlayan erkek milli basketbol takımı, 6’ıncı dakikada skoru 11’e 7’ye getirerek 4 sayılık fark elde etti. Arkasından Shved’in sayılarıyla etkisini arttıran Rusya, 13-2’lik bir seri yakalamasını bildi. Karşılaşmanın 9’uncu dakikasında Rusya 20’ye 13’lük skorla öne geçti. İlk periyod 20-15’lik Rusya üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci periyoda Mozgov’un kaydettiği 5 sayıyla başlayan Rusya, Türk milli takımına karşı 12’inci dakikada 25’e 15’lik skorla farkı 10 sayıya yükseltti. Kenan Sipahi ve Semih Erden’in pota altını iyi kullanmasıyla A Milli Basketbol Takımı, 14’üncü dakikada skoru 24’e 27’ye getirerek farkı 3 sayıya indirdi. Yaptıkları tam saha presle ve adam adama savunma ile rakibin kolay sayı bulmasının önünü kesen A milliler, hücumda istedikleri sayıları elde edemeyince, fark bir türlü erimedi. Rusya ikinci periyodun sonunda 36’ya 33 öndeydi.

İkinci yarının ilk periyodunda etkin savunmayı sürdüren A milli takım, hızlı hücumlarla rakip potaya gitti. Bazı zamanlar basit top kayıpları yaşanmasına rağmen Furkan Korkmaz ve Erkan Veyseloğlu gibi oyuncuların bulduğu sayılarla milli takım 26’ıncı dakikada 46-46 eşitliği yakaladı. Arkasından 6-0’lık bir seri elde eden Rusya 28’inci dakikada 52’ye 46’lık skor elde etti. Cedi Osman’ın skorer bir oyun sergilemesi sonras 29’uncu dakikada 52’ye 51’lik skoru yakalayan milli takım, farkı yeniden 1 sayıya indirdi. Periyodun bitimine 2 saniye kala Rusya’dan Shved’in serbest atıştan elde ettiği sayılarla Rusya son periyoda 55-51’lik sayı avantajıyla girdi.

Son çeyrekte hızlı oyununu sürdüren milli takım, Cedi Osman, Semih Erden ve Sinan Güler’in kaydettiği basketler sonrasında 32’inci dakikada 58’e 57’lik skorla öne geçmeyi başardı. Büyük bir mücadelenin yaşandığı son periyotta karşılıklı basketler kaydedildi. Pota altında Mozgov ile sayı bulan Rusya’ya karşı ay yıldızlı ekip, Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Erkan Veyseloğlu’nun kaydettiği sayılar sonrası son 3 dakikaya 68-66’lık skorla önde girmeyi başardı. Mozgov’la sayı elde etmeyi sürdüren Rusya karşısında hücumlardan sonuç elde edemeyen milli takım, maçın bitmesine 25 saniye kala Shved’in kaydettiği 3 sayılık basket sonrası 72-68’lik skor elde etti. Kalan süre içerisinde taktik fauller yapılmasına rağmen aradaki fark bir türlü kapanmadı ve Rusya A Milli Basketbol Takımını 76-73’lük skorla yendi.

Maçı izleyenler arasında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ta bulunuyordu. Grup maçlarının başladığı Avrupa Şampiyonasında Milli Takım ilk maçında yenilgi alsa da iddiasını sürdürüyor. A Milli Basketbol Takımı grubunda ikinci maçını 02.09 tarihinde 21.00’da Büyük Britanya ile oynayacak.

 

Fırat Hangut (firat@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Basketbol Haberler?" alanında içerik editörü. Hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.