Son Dakika Haber

Milan'a Çinlilerden Servet

Milan’ın Çinliler’e devri gerçekleşiyor. Daha önce satışı yapılan İtalyan devi Milan’ın daha önce ertelenen satışı gerçekleşecek. 740 milyon euroya geçtiğimiz sene satışı gerçekleştirilen kulüpte, Berlusconi ailesi 30 yıl sonra kulübü devretmiş olacak.

Kulübün yüzde 99.93’lük hissesi Çinli yatırımcı grubu tarafından satın alındığı geçtiğimiz sene duyurulmuş fakat bu satış ertelenmişti.

Gelecek hafta tamamlanması belirlenen işlemler sonucunda Milan tam 320 milyon euro gelir elde edecek. Güçlü günlerine geri dönmesi beklenen kulüpte elde edilecek bu gelirden hangi yıldızların alınacağı merak konusu olarak gündemde yerini alıyor.

118. yaşına girecek olan kulüp İtalya liginde Inter’in ardından Çinli yatırımcılara devredilecek 2. İtalyan kulüp olacak. Ezeli rakip Inter’i, Çinli Suning Grubu’nun satın almasının ardından Çinli devlet fonu Haixa Capital ve Sino-Europe Spor Yatırımları Şirketi'nin de aralarında yer aldığı bir konsorsiyumun satın aldığı Milan’da dünya futbol piyasasında adını güçlü bir şekilde hissettiren Çin furyasından nasibini alan İtalyan devleri arasında yer aldı.

Sansasyonel bonservis bedelleri ödeyerek dünya futbol piyasasına hızlı bir şekilde giren Çin furyası, satın aldıkları futbolcuların yanı sıra aldıkları dev kulüplerle de adını çok hızlı bir şekilde futbol dünyasına duyurdu.

Her ne kadar büyük spor organizasyonlara ev sahipliği yapmak için bu tür girişimlere başladığı iddia edilen Çin hükümeti ve Çinli yöneticiler, futbol dünyasında ödedikleri ücretlerle rakipsiz hale gelmiş bulunuyor.

Yıldız fubolcuların kulüplerine ve kendilerine ödedikleri ücretlerle birçok yıldızın kulüple arasını açmayı başaran Çin Süper Ligi futbol kulüp patronları, Avrupa’nın önde gelen spor adamlarının eleştirisine de maruz kalıyor. Para için kulüp değiştirdiklerini iddia eden spor adamları bunun geçici olduğunu ifade ediyor.

Bu gelen tepkilerin Çinli yöneticilern hızını kesmeyecek gibi görünüyor. Son olarak İtalyan devi Milan’ın da önümüzdeki hafta satışının tamamlanmasıyla Inter’in ardından 2 kulüp olarak Çinli yöneticiler tarafından satın alınmış kulüp olacak.

320 milyon euroluk gelirin transferde ne gibi sürpriz isimlerle anlaşılacağı şimdiden merak konusu olsa da, eski günlerine dönmek isteyen kulüp ve taraftarlar şimdiden heyecan ve merak içerisinde olduklarını sosyal medya aracılığıyla dile getiriyor.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.