Son Dakika Haber

Kriterler Süper Lig'i vurdu

Alınan maddi tedbirlerin sıkıntılarını yaşayan ve UEFA'nın FFP kriterlerini uygulamak zorunda olan Spor Toto Süper Lig ekipleri bu durumdan etkilerken, son 9 yılın en az bonservis harcaması yapıldı. Böylece uçuk futbolcu yatırımların önüne geçilmesi hedeflenerek yerli oyuncuların daha fazla ön plana çıkması istemeden sağlanmış oldu.

Kulüplerin taraftarlarını heyecanlandıran ve daha fazla takip edilmesi amaçlanılması için transfer ücretlerinde uçuk rakamlarla getirilen yıldız oyuncular bu sezonda alışkanlıkları bozarak UEFA'nın FFP kriterlerine doğrudan hareket etmenin sonuçlarını yaşıyor. Şimdiye dek yapılan büyük bütçeli transferlerin yerini mütevazi kadrolar alarak takımların hareket kabiliyetleri kısıtlanmasına yol açtı.

2016/2017 sezonu öncesi transfer döneminin son gününün geride kalmasının ardından, Spor Toto Süper Lig'de ilginç bir detay dikkatlerden kaçmadı. Son birkaç yılda büyük mali yükümlülüklerin altına imza atarak, birçok dünya yıldızı kadrosuna katan başta 4 büyükler olmak üzere Spor Toto Süper Lig ekipleri, bu sezon çok daha kontrollü bir transfer dönemini geride bıraktı. Bu büyük gerilemede UEFA'nın FFP kurallarını sert bir şekilde uygulaması da büyük etken oldu.

SON 9 YILIN EN DÜŞÜK RAKAMINA ULAŞILDI

Spor Toto Süper Lig, Avrupa'nın en az bonservis bedeli ödeyen ligi olarak dikkat çekerken, son 9 yılın en düşük seviyesi ortaya çıktı. Süper Lig ekipleri bu sezon bonservis bedeli olarak yaklaşık 47 milyon euro (Yaz transfer) öderken, bu rakam son 9 yılın en düşük seviyesi olarak dikkat çekti. Geçtiğimiz sezon Süper Lig ekipleri transfere yaklaşık 86 milyon euro harcarken, son 9 yılın en büyük harcaması 108 milyon euro ile 2011/2012 sezonunda yaşandı. Son dönemin en düşük harcaması ise 28 milyon euro ile 2007/2008 sezonunda yapıldı.

AVRUPA'DA BONSERVİS KONUSUNDA 10. SIRADAYIZ

Süper Lig bu sezon ödenen 48 milyon euro bonservis bedeliyle, Avrupa'nın da en az harcanan ülkeleri arasına girmemizi sağladı. Avrupa'nın transfere en çok para harcayan ligi 1.3 milyar euro ile Premier League oldu. Spor Toto Süper Lig, 47 milyon euro ile 10. sırada kendine yer bulabildi.

Ceyhun Uz (ceyhun@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.