Son Dakika Haber

İngiltere, Futbolda Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar İddialarıyla Çalkalanıyor

İngiltere'de küçük yaşlarda cinsel istismara uğrayan futbolcuların iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı. Bury ve Sheffield United takımlarının eski oyuncusu Andy Woodward, futbola başladığı ilk dönemde teknik direktör Barry Bennell'in cinsel istismarlarına maruz kaldığını öne sürmüştü. 43 yaşındaki futbolcunun bu ifşatı üzerine savcılık kapsamlı bir soruşturma başlatılmasına karar vermişti. İlk olarak Andy Woodward'ı dinleyen polis ve savcı, ifadelerden yola çıkarak başka mağdurların da olduğu sonucuna vardı. Bunun üzerine yeni isimlerin de ifadelerine başvuruldu. Böylece futboldaki pedofil skandalı büyüdü.

Çocukları korumak için 1884 yılında başkent Londra'da kurulan Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği (NSPCC) de büyük bir kampanya başlattı. Futbolda çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarını araştırmak için özel bir telefon hattı açın Dernek, pek çok yeni bilgiye ulaştı. Derneğin açtığı hatta şimdiye kadar 100'den fazla kişiden telefon geldiği ve çok önemli bilgiler verdikleri öğrenildi. Dernek yetkilileri, ulaştıkları bu bilgileri de söz konusu soruşturmayı yürüten polis ekipleri ve savcılıkla paylaştı.

İstismarcı Bennell'in Sicili Kabarık

Eski futbolcu Andy Woodward'un ardından Steve Walters ile Manchester City'nin eski forveti David White da şu anda 62 yaşında olan teknik direktör Barry Bennell'ın kendilerine çocukluk dönemlerinde cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti. Bennell'in 1998 yılında da altı çocuğa yönelik cinsel istirmar suçlamaları sebebiyle 9 yıl hapis cezası aldığı öğrenildi. Geçmiş yıllarda izci liderliği de yapan Bennell, geçen sene de Macclesfield kentindeki bir eğitim kampında küçük yaştaki bir erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan 2 yıl hüküm giymişti.

Rooney: Arkadaşlarımızın Başına Gelenler Korkunç

Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği'nin gönüllü elçisi ve Manchester United Futbol Takımı'nın kaptanı Wayne Rooney ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, futbolcu arkadaşlarının çocukluk yıllarında bu şekilde acı çekmelerini korkunç bir olay olarak nitelendirdi. Yaşadıkları tüm kötü olayları kendilerine anlatıp destek alabileceklerini dile getiren Rooney, sessizlik içinde acı çekmemelerini dile getirdi. Rooney, benzer olaylar yaşayan başka futbolcular da varsa gelip anlatmalarını ve hukuki sürece katkı sağlamalarını tavsiye etti. 2001 senesinden beri çocukları korumak için yeni düzenlemelere imza atan İngiltere Futbol Federasyonu, kulüplerin genç oyuncularla iletişim kuracak sosyal yardım görevlisi istihdam etmelerini zorunlu hale getirmişti.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.