Son Dakika Haber

İngiliz Futbolundaki Cinsel İstismar İhbarları 860'a Çıktı

İngiltere'de bir süre önce gündeme gelen çocuk yaştaki futbolculara yönelik cinsel istismar skandalı her geçen gün büyüyor. Bury ve Sheffield United takımlarının eski oyuncusu 43 yaşındaki Andy Woodward'ın, futbola başladığı ilk dönemde teknik direktör Barry Bennell'in cinsel istismarlarına maruz kaldığını açıklamasıyla patlak veren pedofili ve cinsel istismar tartışmaları, başka futbolcuların itirafları ve artan ihbar sayısıyla kartopu gibi büyüyerek ilerliyor. Savcılık ve polis soruşturması da yeni bilgi ve itiraflarla sürekli genişliyor.

Çocukları korumak için 1884'te İngiltere'nin başkenti Londra'da kurulan Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği (NSPCC), futboldaki pedofili ve cinsel istismar iddialarını araştırmak için bir şikayet hattı kurmuştu. Söz konusu şikayet hattına 23 ve 29 Kasım 2016 tarihleri arasında toplam 860 ihbar telefonu geldi. 15 ayrı polis ekibinin soruşturduğu skandal hakkında bir açıklama yapan İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Clarke, futboldaki cinsel istismar iddialarının, İngiliz futbol tarihindeki en büyük krizlerden biri olduğunu dile getirmişti. 2001 senesinde çocukları ve gençleri cinsel istismar ve benzeri kötü olaylardan korumak için yeni kurallar getiren federasyon, kulüplerde genç oyuncularla iletişim halinde çalışacak sosyal yardım görevlilerinin bulunmasını zorunlu kılmıştı.

Chelsea, Gelen İhbarları Araştırmak İçin Soruşturma Başlattı

Öte yandan İngiliz Premier Ligi ekiplerinden Chelsea, son dönemde gündeme gelen cinsel istismar iddiaları hakkında kulüp içinde geçmişe dönük bir inceleme başlattı. 1970'li yıllarda Chelsea'nin alt yapısında çalışan ve şu anda hayatta olmayan bir görevli hakkında çocuk futbolculara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla bir ihbar yapıldı. Daha sonra da başka görevliler hakkında farklı iddiaların gündeme gelmesi üzerine Londra ekibi Chelsea'nın yöneticileri kendi içlerinde bir soruşturma başlatılmasına karar verdi. İnceleme sonucunda geçmişte kulüpte çalışan ve cinsel istismar suçuna bulaştığı iddia edilen kişilerin ortaya çıkarılması hedefleniyor. Bunlardan hayatta olanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtiliyor. İngiltere'de söz konusu iddialar üzerine polis ve savcılığın soruşturma başlatmasının ardından 250'den fazla futbolcu, çocukluk ve gençlik dönemlerinde görev aldıkları takımlarda yetkililerin cinsel istismarına maruz kaldıklarını söyledi.

 

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.