Son Dakika Haber

Galatasaray’ın Verdiği Tudor Kararının Perde Arkası

Galatasaray’da gitmesine kesin gözüyle bakılan teknik direktör Igor Tudor ile ilgili karar tüm camiayı şaşırttı. Bu kararın alınmasında ise başka etkenler devredeydi. Geçtiğimiz dönemlerde Riekerink ve Hamzaoğlu gibi teknik direktörlerin görevine son veren Galatasaray sezon sonlarında farkın daha fazla açıldığını gördü. Yaşanan bu acı tecrübeler sebebiyle mecburen Tudor’a destek çıkıldı.

Süper Lig’deki tüm dengeler Galatasaray’ın Beşiktaş’a yenilmesi sonrasında değişti. Maç sonrası sarı kırmızılı taraftarın istifaya davet ettiği Igor Tudor’a başkan Dursun Özbek ve yöneticiler tarafından sahip çıkıldı. Hırvat teknik direktöre devre arasına kadar süre veren Galatasaray yönetiminin bu kararı verirken geçtiğimiz iki sezondan çıkardıkları derslerle hareket ettikleri konuşuluyor.

2015-2016 futbol sezonunun 11’inci haftasında Rizespor’a 4-3’lük skorla yenilen Galatasaray lider Beşiktaş’ın 5 puan gerisindeydi. Sarı kırmızılılar 3’üncü sıradayken teknik direktör olan Hamza Hamzaoğlu’nun görevine son verildi. Yerine getirilen Mustafa Denizli’de başarı sağlayamadı. Hollandalı teknik adam Riekerink ile sona eren sezonda Galatasaray ilk 5’e giremedi. Zirvenin 28 puan gerisinde sezonu tamamlayan sarı kırmızılı ekip, aynı akıbete geçen sene de uğradı.

2016-2017 sezonunun 20’inci haftasında Kayserispor’a yenilen Cimbom teknik direktör Riekerink’in görevine son verdi. Riekerink’in yerine Igor Tudor getirilirken, lider Beşiktaş’la 5 puan olan fark sezon sonunda 13 puana yükseldi. Beşiktaş’a yenilmesiyle birlikte liderlik koltuğunu Başakşehir’e devreden Galatasaray ezeli rakipleri Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin 3 puan önünde bulunuyor ve 2’inci sırada yer alıyor. Sarı kırmızılı yönetim Beşiktaş ve Fenerbahçe’ye geçilmediğimiz sürede hocaya dokunmayalım fikrinde birleşti. Geçmişten ders çıkaran yönetim Tudor’un görevine son vermedi ve devre arasına kadar bekleme kararı aldı. Devre arasında Galatasaray’ın aynı konumunu koruması halinde ikinci yarıya Tudor ile devam edilecek. Eğer Galatasaray’da puan kayıpları sürerse Tudor kararı yeniden gözden geçirilecek.

 

 

Bülent Bolcu (bulent@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.