Son Dakika Haber

Federasyondan Görüntüler Üzerine 4 Maç Ceza

İngiltere Futbol Federasyonu (FA) geçen haftasonu oynanan Sunderland-West Bromwich Albion maçında Sunderland forması giyen Papy Djilobodji’ye rakibine yaptığı sportmenlik dışı faul nedeniyle 4 maç ceza verdi.

Hakemin gözünden kaçan pozisyonda İngiltere Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Sunderlan-WBA maçında Sunderland futbolcusu Djilobodji’ye yaptığı faul nedeniyle 4 maç men cezası verildiği açıklandı.

Hakem tarafından gözden kaçırılan pozisyonun maçtan sonra maçın görüntülerinin izlenmesinin ardından tespit edildiğini ve Sunderland’li Papy Djilobodji’ye 4 maç ceza verildiği açıklandı.

İzlenen görüntülerde, köşe vuruşu sırasında Senegalli Djilobodji’nin, West Bromwich Albion takımı futbolcusu Darren Fletcher’ın yüzüne dirsek attığı ortaya çıkmasının ardından federasyon Sunderland’li Papy Djilobodji’ye cezayı kesti.

Hakemin gözüne çarpmasa da Federasyondan kaçamayan Papy Djilobodji Sunderland’in önümüzdeki haftalarda oynayacağı Tottenham Hotspur, Crystal Palace, Southampton ve Everton karşılaşmalarında forma giyemeyecek.

Daha önce hakemlerin gözünden kaçsa da Federasyon tarafından görüntülerin izlenmesiyle verilen cezalarla Ada futbolunda, futboldaki çirkin hareket ve sakatlamaya yönelik davranışlara verdikleri cezalarla diğer ülke futbol federasyonlarının takdirini toplayan İngiltere Futbol Federasyonu Papy Djilobodji’ye de ceza vererek ligdeki diğer takımların sonucu haklı buldukları ifade edildi.

Sunderland kulübünün bu karara itiraz etmeyeceği öne sürülürken Senegalli futbolcunun, Derren Fletcher’e yaptığı hareketten dolayı üzgün olduğunu belirtti. Daha önce böyle bir hareketin ve olayın içinde olmadığını ifade eden Papy Djilobodji, yaptığı hareketin yanlış olduğunun farkında olduğunu ve bunu aslında rakibini sakatlama amaçlı yapmadığını, maç esnasında durumun gerginliğiyle yapılan bir hareket olduğunu dile getirerek pişmanlığını dile getirdi.

Zaman zaman ülkemizde de bazı sportmenlik dışı faullerin hakemin gözünden kaçırıldığı, yayıncı kuruluşun verdiği görüntülerde ortaya çıkarken Türkiye Futbol Federasyonu tarafından herhangi bir ceza almamasıyla gündeme gelmiş fakat dile getirilen bu şikayetlerin kulüp bazlı olmadıklarını ifade ederek uygulamaya konulmaması tartışma yaratmıştı.

 

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.