Son Dakika Haber

Emre Belözoğlu İçini Döktü

EMRE BELÖZOĞLU İÇİNİ DÖKTÜ

 

Türk futbol tarihinin en başarılı futbolcularından , efsane yıldız Emre Belözoğlu Galatasaray yıllarından Medipol Başakşehir’e uzanan kariyeri ,Milli takım yılları ve Avrupa macerası ile ilgili deneyimlerini, ülkemizin yaşadığı siyasi olaylardan yeşil sahalarda yaşadığı olaylara kadar spor kamuoyuna çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türk futbol tarihine kariyer ve yaşadığı başarılar açısından adını altın harflerle yazan Emre Belözoğlu futbol hayatı , yaşadığı sansasyonel olaylar, saha dışı davranışları ve  ülke gündemine dair içini döktü ;

İşte Emre Belözoğlu’nun samimi röportajından satır başları ;

Emre Belözoğlu gittikten sonra Fenerbahçe’de her problem yaşandığında ‘Emre olsa bu sorun olmazdı’ deniliyor. Emre neler yapıyordu ki takım içerisinde ?

-Futbol yaşantım süresince oynadığım takımlarda hep sevildim. Saha içinde takımım adına her şeyi yapığım futbolcu arkadaşlarım da olmuştur .Kayba tahammülü olmayan bir karaktere sahibim.Bu karakterimin diğer futbolcu arkadaşlarıma yansıyıp , onların da form düzeyini yukarıya çektiğim olmuştur . Futbolcudan çok taraftar gibi yaklaştığım için“ Fenerbahçe taraftarının yarın gününü mutlu geçirmek istemez misiniz ? “diye sorardım kulübümü bu şekilde benimsediğim için ya çok sevildim ya danefret edildim.

 

Fenerbahçe’de bir kriz gördüğünde ‘Ben olsam bunu yapardım’ diyor musun?

  • Tabii ki de bunu diyemem. Ancak bunca yıllık futbol hayatımın getirdiği tecrübelerle olayların ne yönde ilerleyebileceğini öngörebiliyorum. Bunu Başakşehir kulübünde takıma yansıttığımı da düşünüyorum.

Her transfer döneminde adın Fenerbahçe için anılıyor...

Sezon başında bir yöneticimizle görüşmem oldu, onun dışında yaşanan gelişmelerden haberim yok. Adımın geçip geçmemesi hiç önemli değil benim Fenerbahçeliliğimi kimse değiştiremez , futbol yaşantım bittiğinde bir gün bu camia içinde olurum veya olmam ama benim ve ailemin Fenerbahçeliliği daima devam edecektir. Takım tutma olgusunu küçük yaşlardan itibaren hepimiz ediniriz , bende Fenerbahçe geldiğim dönemde sorulan bir soru üzerine Fenerbahçeliliğimi belirtmiş oldum. Asla Galatasaray gerçeğini  de bir kenara atmadım , Kadıköy’de sahaya çıktığımızda  Fenerbahçe’nin başarısı için elimden ne geliyorsa yaptığımı düşünüyorum. Maç esnasında yapılan protestolar motive edicidir fakat benim için hiçbir değeri bulunmuyor . Galatasaray’da devam etsem onlar için çok değerli bir oyuncu olurdum.

 

 

Fenerbahçe’den ayrıldığın dönemde sportif direktörlük teklifi almıştın. Yine gelse düşünür müsün?

Bu sene için bunun mümkün olacağını söyleyemem. Çünkü sezon sonunda futbol hayatıma devam edip etmeme yolunda karar vereceğim . Elbet bir gün yolum Fenerbahçe ile buluşacaktır ama bunun için önce eğitimimi de almalıyım

 

15 Temmuz gecesi neler yaşadın?

O gün Avusturya’da kamptaydık. Sonra sizler gibi TRT’de yapılan o malum açıklamayı izledik . Ailem için endişelendim insan gerektiğinde ailesiz de yaşayabilir fakat vatansız yaşayamaz .Ülkemiz kolay bir süreçten geçmiyor . Fazlasıyla ayrıştırıldık bugünlerde birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var çocukluğumun geçtiği yer olan Yedikule’de Kürt ve Rum komşularımız vardı , dayanışma ve beraberliğimiz hiç bozulmadı.Genç neslin daha çok kendini sorgulaması ve Atatürk’ün inkılapları etrafında birleşip kenetlenmesi gerekmektedir.

Gökhan Gönül’e derbide para atıldığında ne hissetmiştir?

  • Gökhan Gönül’ün Beşiktaş sürecinde kesinlikle önceliğinin para olmadığı kanaatindeyim. Kararına da elbette ki saygı duyuyorum . Hakkında hayırlısı ne ise o olsun görüşündeyim

Camiasız kalır mı Gökhan?

Aslında bu soru kişiye göre değişkenlik gösteren bir soru . İşini iyi yaparsan o camia sana sahip çıkar ve bağlılık oluşur. Gökhan’da bunu Fenerbahçe’de layığıyla yerine getirdiği için bu kadar sorun olduğunu düşünüyorum Gökhan yerine başka bir futbolcu gitse bu kadar sansasyonel bir süreç olmazdı

 

Futbolda seyir zevki düştü mü?

Bu sorunun en temel sebebini 3 Temmuz süreci olarak görüyorum. Etken olan konularda hakem ve futbolcuların en son geldiğini düşünen taraftayım.  En büyük problemlerden birisi ise tabii ki sosyal medyanın camialarda etkili olan nüfuzu.  Vicdanlarımızı kaybettik biraz da çok çabuk linç edilebiliyoruz .

3 Temmuz sürecinin de hiç yaşanmamasını isterdim . Aykut Hoca’mızın dediği gibi gerçeklerin bir gün ortaya çıkma gibi kötü bir huyu vardır diye ona kesinlikle katılıyorum. O sürecin sancıları kurşunlanmaya kadar gitti , eğer bunu kulüplerin ayrıştılması yönünde kullanıldıysa herkese yazıklar olsun ! 3 Temmuz sürecinin esas kahramanı bence taraftarlardır ,Fenerbahçe taraftarı gereken duruşu sergilediğini düşünüyorum.  Onlardan sonra gelen isimler de ortada  Aykut Kocaman,Ali Koç, İsmail Kartal ve Ali Yıldırım gelir. Oyuncu olarak ise de Ben ve Volkan Demirel…

Son maçımızdaki yaşanan hadiseye de gelirsek Fenerbahçeliler beni kesinlikle yanlış anlamasınlar onlara ve kulübe yapılmış  herhangi bir davranışım olmamıştır , eğer böyle anladılarsa da özür dilerim herkesten.

 

Fenerbahçe’nin eski oyuncusu ve teknik direktörlüğünü yapan Aykut Kocaman hakkında da açıklamalarda bulunan Emre , “Çok sevdiğim bir büyüğüm. Bir gün şartlar ve zemin uygun olursa eğer Hocamız da isterse sarı-lacivertli kulüpte beraber çalışmak isterim “ diyerek samimi bir itirafta bulunmuş oldu.

Arda krizinde devredeydin. Volkan krizini neden çözemedin?

  • Volkan’ı karşılayan ilk kişi bendim doping kontrolü içinde stat da olması gerekiyordu Volkan’ın milli takıma davet alamayışını bir ceza olarak  görmüyorum  zaten akrabalığımın da bulunduğu Fatih Hoca hiçbir futbolcunun kötülüğünü istemez. Arda konusunda ise de o çocukları iyi tanıyorum krizin nasıl aşılacağını da hocayla görüştük sağolsun o da yapıcı davrandı hep birlikte oturup konuştuk.Milli takımda geçtiğimiz dönemler de bu tür krizler yaşandı  ülkemizin geçtiği süreç de belli birlik ve beraberlik içinde olmamız şart

- Trabzonspor ile oynadığınız bir maçta Zokora ile aranızda yaşananlar için ne diyeceksin?

Trabzonspor taraftarının tarafıma yaptığı  terbiyesizlik ve linç girişiminin hesabını mahşerde soracağım. Zokora olayına gelirsek o yüzden mi oldu bilemiyorum ama o bana , ben ona küfürleştik sonra da sarıldık.  Ardından içerde de istediklerini söylettiler eğer çok seviyorlarsa Zokora’yı tekrar çağırıp kulübe hoca yapsınlar.


Milliler prim almalı mı?

  • Prim ülkemizde milletin cebinden kesildiği algısı var. UEFA tarafından gelen para ile dağıtılıyor o primler . Primlere önem veren futbolcu da görmediğim çünkü orada bir halkı temsil ediyoruz benim fikrimi soracak olursanız da prim verilmemesi taraftarıyım.
  • Şehitlerimiz için de çok üzülüyorum  ülkemize gelen şehit haberleriyle Milli takım atmosferi daha bir anlam kazanıyor inşallah terör belasından kurtuluruz en yakın zamanda.
  • Bu kadar ayrıştığımız bir süreçte Milli takım da birleştirici güç oluyor prim konusunun ise bu kadar konuşulması ve sosyal medyada 20-30 tane kindar kesimin bu futbolcuları bunların önüne atmak hiç doğru değil.
  • Primler bağışlanabilir miydi ? 
  • Yaptığımız destekleri anlatsam sayfalar yetmez ama ben gizli kalması taraftarıyım

Başakşehir konusunda ise yine çarpıcı açıklamalarda bulunan Emre Belözoğlu ; ” Başakşehir kurumsal ve belirli bir sistemin olduğu kulüp , bu başarıyı sadece bu yıla atfetmek yanlış olur özellikle ilk 4 maçımız ve sonrasında gelen Fenerbahçe maçı seviyemizi bize gösterdi Abdullah Avcı’nın hocalık ve Göksel Gümüşdağ’ın yöneticilikte yönleri , yakaladığımız başarı da büyük pay sahibi.

Şampiyonluk konusuna gelince büyük hesapları olan ve değişkenlik gösteren bir yarış  her maça ayrı ayrı odaklanıp sahaya çıkmalıyız . Bizim bu yarışmada olacağımıza inanıyorum her takım için zorlu bir rakibiz ve şampiyonluk yolunda herkesin biz olamazsak Başakşehir şampiyon olsun söylentileri bizim için ekstra motive oluyor “ dedi.

Sedat Tuna (tunasedat@netspporhaber.com)