Son Dakika Haber

Cezaevinden Çıkan Hoeness, Yeniden Bayern Münih Başkanı Oldu

Almanya'nın en güçlü ve en ünlü kulüplerinden Bayern Münih'in genel kurulunda Uli Hoeness yeniden başkanlığı seçildi. İkinci kez başkanlık koltuğuna oturan Hoeness, Bayern delegelerinin yüzde 98'den fazlasının oyunu aldı. 64 yaşındaki başkan, yaklaşık 9 ay önce vergi kaçırma suçundan yattığı cezaevinden tahliye edilmişti. Almanya'nın şampiyonluk rekortmeni kulübün genel kurul toplantısında 7 bin 152 üye oy kullandı. Rakip adayın çıkmadığı genel kurulda Uli Heoness'e 6 bin 986 evet, 108 de hayır oyu çıktı. 58 delege ise çekimser oy kullandı. Hoeness, büyük bir farkla yüzde 98,5 oy alarak önceki başkan Karl Hopfner'in halefi oldu.

Münih'teki Audi Dome salonunda gerçekleştirilen Bayern Münih Genel Kurulu'nda salonu dolduran delegeler 'Uli Hoeness sen iyisisin' şeklinde sloganlar attı. Burada bir konuşma yapan Hoeness, herkese yürekten teşekkür ettiğini söylerken Bayern taraftarlarına hayal kırıklığı yaşatmayacağının sözünü verdi. Delegelerden ikinci bir şans istediğini vurgulayan Uli Hoeness, elinden geldiği ölçüde herşeyin en iyisini yapmaya çalışacağını bildirdi.

Ceza Tenzili İle Hapishaneden Tahliye Edilmişti

Uli Hoeness, 2014 yılında toplam 28 milyon 5 bin Euro tutarında vergi kaçırdığı suçlamasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bunun üzerine Bayern Münih kulübü başkanlığından istifa eden Hoeness, cezaevine girerken kulüp başkanlığı görevini Karl Hopfner devralmıştı. Hoenes, Alman ceza infaz yasasına göre istisnai olarak mahkumiyet süresinin yarısını doldurduktan sonra ceza tenzili uygulamasından yararlanarak 9 ay önce tahliye edilmişti. Hoeness, cezaevinde olduğu dönemde Bayern Münih Spor Kulübü ile olan ilişkisini kesmediği için de devlete 43 milyon Euro ceza ödemişti. Hoeness, 637 gün hapiste yattıktan sonra yeniden kulübün başına geçti. 1952 yılında Almanya'nın Ulm kentinde doğan Uli Hoeness, gençlik yıllarında profesyonel futbol oynamıştı. 1970'li yıllarda Bayern Münih formasıyla orta saha ve forvet pozisyonlarında top koşturan toplam 35 defa da Batı Almanya A Milli Takımı formasını giymişti. Futbolu bıraktıktan sonra da Bayern Münih Kulübü'nun idare ve genel menajerliği görevlerini yapmıştı. Daha sonra da kulüp başkanlığına seçilmişti.

()