Son Dakika Haber

Beşiktaş’a Şampiyonlar Ligi’nden Torba Müjdesi Geldi

Şampiyonlar Ligi’nde yüksek bir başarı grafiği yakalayan Beşiktaş’a torba müjdesi geldi. Kara kartal 2019 – 2020 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne katılabilirse kura çekimi için 2’inci torbadan girecek. Ligi 2’incilikle bitirmesi durumunda ise play-off turuna seribaşı olarak katılacak ve gruba kalma şansı yükselecek.

Şampiyonlar Ligi G grubunda mücadele eden Beşiktaş, Türk futbol tarihine geçen bir performansa imza attı. Türk tarihinde ilk defa bir takım Şampiyonlar Ligi’nde grubunu lider olarak tamamladı. Son maç öncesi grubu 1’incilikle bitirmeyi garantilemiş olan Beşiktaş, son maçta Leipzig’i de deplasmanda mağlup etmeyi başardı. Namağlup olarak grubunu tamamlayan Beşiktaş, grupta 14 puan topladı. UEFA’nın düzenlediği 2017 – 2018 organizasyonlarında 6 aylık süreç geride kaldı. 19 takım puanı elde eden Beşiktaş’ı geçebilen tek ekip ise 20 puana sahip olan İngilizlerin temsilcisi Tottenham oldu. Gruptaki performansıyla 20 puan kazanan Beşiktaş, 4’ü gruplarda bulunma, 5’i ise gruptan çıkma puanı olmak üzere 9 bonus puanı kazanarak 19 puan elde etti. Siyah beyazlı ekiple aynı puanı paylaşan kulüpler; Manchester United, Bayern Münih, Manchester City, Paris Saint-Germain, Barcelona gibi dünya devleri.

Torba ve seribaşı konumlarının belirlendiği 5 yıllık sıralamada da Beşiktaş uçuşa geçti. Bu sezon topladığı puanlarla 57’yi yakalayan kara kartal, Avrupa’daki ilk 22 takım arasında yer alıyor. Üstelik siyah beyazlıların gelecek sezon hesaplarından düşecekler 2013-14 puanları da bulunmuyor. Bu durumda Beşiktaş’ın gelecek sezon boyunca ilk 15’e girme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğunu gösteriyor. Böylesi bir durumda Beşiktaş, 2019 – 2020 yılında yapılacak olan kura çekimlerine 2’inci torbadan girebilecek. Kara kartal 2019 – 2020 sezonunda ligde 2’inci olursa, play-off turunda seribaşı olacak ve gruplara kalabilme ihtimalini yükseltecek.

Avrupa’da geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi’yle başlayan ve Avrupa Ligi’yle devam eden serüveninde siyah beyazlılar 39 milyon 917 bin Euro kazandı. Bu sezon kara kartal bu rakamı şimdiden aştı. Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmayı başardığı için 12 milyon 700 bin Euro alan Beşiktaş, 4 galibiyet, 2 beraberlikle 7 milyon Euro daha elde etti. Namağlup lider olarak grubunu tamamlayan siyah beyazlılar, isimlerini son 16’ya yazdırarak 6 milyon Euro’nun da sahibi oldular. Havuzdan gelecek olan 18 milyon Euro ile birlikte Beşiktaş’ın kazandığı rakam 43 milyon 700 bin rakamına çıkacak. Eğer Beşiktaş çeyrek finale yükselirse, 6,5 milyon Euro daha elde edecek. Takım bunu başarırsa toplamda 50 milyon 200 bin Euro kazanmış olacaklar.

Ceyhun Uz (ceyhun@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com Gece haber içerikleri editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.