Son Dakika Haber

Barcelona Kulübü Greve Destek Oldu, La Liga’dan Ayrılacak Mı?

Barcelona kulübü tarafından Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimlere destek sürüyor. Kulüp tarafından genel greve katılacaklarına dair açıklama geldi. Barça genel greve katılarak ofislerini kapatacak ve antrenman yapmayacak.

Katalan kulüplerinden birisi olması sebebiyle Barcelona’nın geleceğine dair de belirsizlik sürüyor. Eğer Katolonya bağımsızlığını elde ederse Barcelona kulübünün La Liga’da devam edememe durumu oluşabilir. Kulübün yöneticisi Josep Maria Bartomeu, La liga’da devam edip etmeyeceklerine kulüp yönetiminin karar vereceğini söyledi. İspanya’da bağımsızlık ilan etmek isteyen Katalan bölgesinde yaşanan gerilim sonrası La Liga’nın 7’inci haftasında sahasında Las Palmas’ı konuk eden Barcelona federasyondan maçın ertelenmesini talep etti. Federasyonun kabul etmediği isteği sonrasında puan silinmesi tehlikesi yaşayan Barcelona maçın seyircisiz oynanmasına razı oldu.

Bir Katolonya ligi kurulması durumunda Barcelona’nın muhtemel rakipleri ise şöyle; Llagostera, Figueres, Ec Europa, Badalona, Lleida, Girona, Sabadell, Gimnastic, Espanyol

Katolonya’daki bağımsızlık referandumunu sonrasında ligden ayrılması gündeme gelen Barcelona için La Liga Başkanı Javier Tebas açıklamada bulundu. Tebas, “Eğer Katolonya İspanya’da ayrılırsa, Katalan kulüplerinin La Liga’da oynaması mümkün olmayacaktır” dedi. Tebas’ın açıklamasından sonra olaya farklı bir boyut kazandıran Katolonya Spor Bakanı Gerard Figueras, “Olası bir bağımsızlık halinde Katalan ekiplerinin hangi ligde oynamak istediklerine kendilerinin karar verme hakkı bulunuyor. Bu İspanya olabilir, Fransa ya da İtalya gibi komşu bir ülkede olabilir. Belki Premier Lig de olabilir.” açıklamasında bulundu.

Fahri İnce (fahri@netsporhaber.com)
Netsporhaber.com "Avrupa'da Futbol" alanında içerik editörü. Öneri, istek ve şikayetlerinize editör yanıtı alabilmek ve hızlı iletişim için mail adresini kullanabilirsiniz.